Sződ Község Önkormányzata

A katolikus egyházközség múltja

A Római Katolikus Egyházközség és Sződ község története szorosan összefügg. Mivel az államigazgatási feladatokat (születési, házassági, halotti anyakönyvezés) is az egyház látta el 1895-ig, a polgári anyakönyvezés bevezetéséig, így gyakorlatilag a község „polgári” történetírása sem kerülheti meg a helyi katolikus egyház történetét.

A váci püspökség pontos alapítási éve nem ismeretes, de az bizonyos, hogy XI. századi. Szent István 1000 és 1030 között tíz püspökséget alapított. Ebben az időben az egyházak (templomok) kegytárgyairól, az egyházi személyek ruházatáról a király gondoskodott. A pap eltartása a település lakóinak volt a feladata. Ma 451 középkori templomról van adatunk a váci egyházmegyében.

Sződ plébániája 1317-20 között üresedésben volt.

A plébánia már előfordul az 1332-33. évi pápai tizedjegyzékben is, amikor „MARTINUS SACERDOS DE ZEUD”, azaz Márton sződi pap két márka jövedelmet vallott be. A község lakói 1526-ban reformátusok lettek. Lakosai a török alatt – a reformáció idején - kálvinisták lettek, akiknek már 1629-ben lelkészük van.

A török időben pusztul el a plébánia, de a templom átvészelte ezt az időt is. Ekkor a falu annyira elnéptelenedett, hogy 1690-ben 4 portát írtak össze. 1701-ben is lakottként írják össze. 1715-ben 14, 1720-ban 19 adóköteles házat írtak össze.

A mai templom elődjéről nem áll rendelkezésre elég adat.

Egyes forrásokban az 1740. évről ezt olvassuk: A szilárd anyagból épült Mária Magdolna tiszteletére álló templomot 1740-ben építették, díszítéssel és a szükséges berendezésekkel el van látva, tornya és boltozata a földrengés pusztításai miatt felújításra szorulnak. Egyes források szerint amennyiben a mostani templomot a régi helyén építették, talán sokszögű apszisa a régi alapokra épült.

Amennyiben nem, akkor a középkori templomtól 300 lépésnyire építették fel az új (jelenlegi) barokk templomot részben a régi templom anyagából, részben Mogyoródról hozott, a bencés apátság romjainak köveiből (lásd palmettás kő). A mai templom a középkori faluhelytől délre 200-250 m távolságra emelkedik, középkori elődje talán a temetőben kereshető.

e ugyintezes

E-Önkormányzat Portál

magyarorszag hu

Közadattár

logo kozadattar glass

Ez a weboldal cookie-kat használ. A weboldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.